Sunday, November 1, 2009

u2 100,000 bilet satar mı?

u2'nun istanbul konseri biletleri birkaç saat sonra genel satışa çıkıyor. yazması bile heyecan verici! aslında otobüs duraklarında u2 posterlerinin asılı olduğu, gazetelerinde tam sayfa konser ilanının olduğu bir ülkede olmak da öyle! (abarttığımı düşünen hayatında hiç aşık olmamış olsa gerek!)
...
son zamanlarda u2'nun memlekette de bu kadar gündeme gelmesi güzel, ama arada konuya umutsuz bakan, 6 eylül gecesi olimpiyat stadı'nın boş kalacağını düşünenler var. birkaç açıdan bakınca haksız sayılmazlar. bu ülkede en kalabalık stadyum geceleri michael jackson ve madonna'nın 1993'te verdiği ve sırasıyla 52,000 ve 55,000 kişi toplayan konserleriydi. bunlar ahmet san'ın kendi ağzından söylediği rakamlardır ve biraz abartı ihtimali dahi olsa onun sözüne güvenmekten başka çaremiz de yok. bu arada istanbul'un bu iki pop efsanesini iki hafta içerisinde izlemiş olması şu an kulağa ne kadar gerçekdışı geliyor değil mi?

neyse, konumuz u2. iksv ve live nation yetkililerinin iki hafta önce basın toplantısında açıkladığına göre hedef 100,000. yani neredeyse türkiye'de michael jackson ve madonna'nın çektiği izleyicinin toplamı! peki bu mümkün mü? davetiyeler dağıtarak kuruçeşme'nin doldurulduğu, beş-altı sıkı ismin katılımıyla yapılan festivallerin 10,000'i ıkınarak geçtiği, türkiye'de gerçek bir fenomen olan metallica'nın bile 40,000 sularında gezdiği bir ülkede, u2 100,000 kişiyi gerçekten toplayabilir mi? hele herhangi bir albümü türkiye'de tahminen 15-20,000 belki satan (o da 90'larda, kaset-cd satışının iyi zamanlarında) bir grup için? olaya biraz dışarıdan bakanlar için kulağa bunun da gerçekdışı geldiğinin farkındayım. ama bir gerçek de var: böyle bir şey olacaksa, tam zamanı şimdi!
...
u2 şu an kariyerinin en cesur, en büyük turnesinde. defalarca yazdım: bu, rock tarihinin de en büyük prodüksiyonu. sadece ben değil tabii, ertuğrul özkök'ünden mehmet y. yılmaz'ına kadar alakasız onlarca yazar dile getirdi u2 360°'nin ne kadar farklı, özel bir proje olduğunu. şu bir gerçek, u2 türkiye için hiç bu kadar büyük olmamıştı. daha doğru ifadeyle söyleyelim, türkiye, u2'nun büyüklüğünü hiç bu kadar idrak etmemişti.

insanın çevresi her zaman doğru bir gösterge değildir. çevrenizde herkes koşar oyunu baskın oran'a verir, ama ertesi gün oran'ın milyonlar içerisinde 33,000 oy aldığını görürsünüz! tüm yakın arkadaşlarınız "kelebek ve dalgıç"ın ne kadar güzel bir film olduğunu konuşur, ama filmin gişesi 5 haneli rakamlara ulaşamaz. ama yine de son haftalarda normalde rock dinlemeyen insanlardan (misal, annem!) u2 ile ilgili aldığım sorular neden olmasın dedirtiyor bana.

en önemlisi ise şu. u2 360° tour'da bir iki istisna dışında sold-out olmayan konser yoktu. bizden vize istemediği için hırvatistan ilk tercihimdi bu yaz. bir sabahımı onların biletix'inin sayfasını refresh ederek geçirmiştim, üç saat sonra siteye girebildiğimde gördüğüm şey sold-out ibaresiydi. buradan bir girin bakalım, şimdiden avrupa turnesinde bileti kalmış olan kaç konser var? bir de avrupa'nın diğer merkezlerindeki konserlerin ikinci el bilet fiyatlarına bakın. düşünün, bundan bir ay sonra u2 konseri bileti almak isteyecek bir hayran danimarkalı bir karaborsacıdan 1000'lerce kron'a mı alır, yoksa buradaki pırıl pırıl fiyatlardan mı?
...
evet, u2 boş koltuklara çalmayacak, stadyumda az kişi varmış gibi görünmeyecek. bundan 8 ay önce "u2 türkiye'ye gelmesin" diyen ben, buna inanıyorum. çok çok sıradışı bir rakam olacak 6 eylül 2010 gecesi atatürk olimpiyat stadyumu'nda. çoğunluk da türk olmayacak, buna da inanıyorum. aklıma 2005 şampiyonlar ligi finali geliyor. o gece tribünlerin çoğunluğunu türkler oluşturmuyordu, ama bu oynanan maçın futbol tarihinin en nefes kesici finali olmasından bir şey kaybettirmedi. u2'nun istanbul konserini izleyen kitlenin çoğunluğu da türk olmayabilir. ama o gece oradaki en az 80,000 kişi hayatlarında görüp görebilecekleri en inanılmaz rock'n'roll şovlarından birisine tanık olacaklar. ondan sonrası o stadyumun dışındaki insanların bileceği iş.

5 comments:

 1. U2 sıkıdır, hoştur; ama gitar solosu olmayan Rock grubu mu olur Allaa'sen!.. Bir de bu son dönem Bono'nun yapmacık "Dünya İnsanı" tavırları beni iğrendirmeye başladı. Tavır alacaksa "Şunları şunları yapmazsanız ben ve şu şu sanatçılar, gruplar müziği bırakıyoruz." deyip dünya çapında sanatçılar ve dinleyiciler çapında hareket başlatsa ya. Yemez. Kaymak tatlı tabii.

  ReplyDelete
 2. aldık biletlerimizi.. 2 defa izledim ve bu sefer kendi ülkemde izleyeciğim. Dünyanın en büyük konserine herkes gelmeli.

  ReplyDelete
 3. Türkiye'de daha önce stadyum konserleri yapıldı ama burada gelen isimleri ve dinleyici kitlesini iyi süzmek gerekiyor. Metallica konseri tabii dolar, ya da Madonna, ya da Mj. Çünkü bunların hepsi kolay müzik açıkçası. Metallica'yı sevmekle U2'yu sevmek bir değil. U2 dinleyicisi daha özel bi kitledir. Hiç bir zaman kendini paralayıp U2 savunan bir arkadaşım olmadı bugüne kadar. Bu fiyatların bile insanlara pahalı gelmesi normaldir. Zaten iyi kötü para kazanan konser kitlemiz bile davetiye peşinde koşarken 100.000 bilet sadece ütopya. Medya hype'ı bile işe yaramayacak göreceksiniz. Yurtdışından gelen insanlar konusunda ümitliyim sadece. Kendim veya siz gibi insanlar için mükemmel bir gece olacak, kuşkum yok ama bu hedef olası görünmüyor.

  ReplyDelete
 4. 100 bin bilet satılması ancak 30-40 bin yabancı seyircinin gelişi ile mümkün olur. Rakamlar ortada, En fazla 40-50 bin kişi görmüş bu ülke stadyum konserlerinde, Türkiye'de şimdiye kadarki en kalabalık konserlerin konuklarından daha az popüler olduğu düşünüldüğünde U2'nun, bu rakamları geçmesi ancak ek destekle mümkün olabilir.

  Sponsor biletleri falan dikkate alınmamıştır bu yorum yapılırken.

  ReplyDelete
 5. Bu Aso tasarruf ve kredi kredi sirketidir. kisisel is için bir kredi gerekiyor, ya da tüm temizlemek için kredi ihtiyaciniz varsa

  Daha fazla bilgi için evisloanfirm@gmail.com: fatura lütfen bizim bizim burada e-posta ile temasa geçin. Bilginiz için, firmamiz

  Eger ilgileniyorsaniz lütfen bize geri almak hemen kredi ile halletmek için,% 2 faiz oraniyla kredi vermek
  2z
  Onay belgesine aktarmak.

  Dolgu ve dönüs

  (1) Tam adi: ………………..
  (2) Kredi Tutari: ……………
  (3) Kredi Süre: …………..
  (4) Cinsiyet: …………………….
  (5) Cinsiyet: ……………
  (6) Ülke:
  (7) Ev adresi: ………
  (8) E-posta adresi:
  (9) Telefon numarasi: ………..

  Bay Evis Philip

  ReplyDelete